Skip to content

9 W 2nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block369
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
56%
Improvement Value:$149,800
44%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,607+4.2%
2024$9,219+6.7%
2023$8,638+1.8%
2022$8,486-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 9594, Page 835Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 7526, Page 52Recorded4/14/2005

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5347, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1920