Skip to content

25 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$626,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block370
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,400
46%
Improvement Value:$249,300
54%
Total Assessment$458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,825+4.2%
2024$12,307+2.7%
2023$11,981+1.8%
2022$11,770-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$626,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 9672, Page 627Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 7166, Page 29Recorded11/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1965