Skip to content

70 Broadway Unit ABayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block370
Lot46
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-F-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
43%
Improvement Value:$198,900
57%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+4.2%
2024$9,361+3.1%
2023$9,079+1.8%
2022$8,919+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 9676, Page 350Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5508, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1969