Skip to content

58 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block370
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
49%
Improvement Value:$193,400
51%
Total Assessment$379,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,553+4.2%
2024$11,086+2.7%
2023$10,793+1.8%
2022$10,603+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 9836, Page 800Recorded7/26/2024

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 9554, Page 538

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 8987, Page 682NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1957