Skip to content

61 Lexington AveBayonne, NJ 07002

Built 1958

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block371
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,300
43%
Improvement Value:$280,800
57%
Total Assessment$495,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,843+4.2%
2024$13,284+2.7%
2023$12,932+1.8%
2022$12,704+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 9771, Page 818Recorded9/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958