Skip to content

39 Lexington AveBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block371
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-HGB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,400
33%
Improvement Value:$337,100
67%
Total Assessment$502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,050+4.2%
2024$13,482+2.7%
2023$13,125+1.8%
2022$12,894+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4938, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1970