Skip to content

247-251 W 1st StBayonne, NJ 07002

Built 1990
Industrial

Last Sale Price
$3,300,000
Last Sale Date
Jun 11, 2023

Property Information

Block373
Lot1

Assessment

Land Value:$293,300
91%
Improvement Value:$27,300
9%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,964+4.2%
2024$8,602+2.7%
2023$8,374+1.8%
2022$8,227+51.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,300,000

From:

To:

DeedBook 9760, Page 703NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1990