Skip to content

7 Pointview TerraceBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block374
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
56%
Improvement Value:$135,700
44%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,409+4.3%
2024$8,059+2.8%
2023$7,839+1.9%
2022$7,697-24.7%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 9834, Page 961Recorded7/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955