Skip to content

23 Pointview TerraceBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 5, 2012

Property Information

Block374
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
51%
Improvement Value:$164,600
49%
Total Assessment$338,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467+4.2%
2024$9,085+2.7%
2023$8,844+1.8%
2022$8,688-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 8858, Page 85NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/5/2012

Property Built

Built

Year Built: 1955