Skip to content

35 Pointview TerraceBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2007

Property Information

Block374
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
42%
Improvement Value:$240,300
58%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,584+4.2%
2024$11,116+2.7%
2023$10,822+1.8%
2022$10,631-3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 7479, Page 128Recorded2/24/2005

Property Built

Built

Year Built: 1955