Skip to content

29 Pointview TerraceBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$275,389
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block374
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
45%
Improvement Value:$214,500
55%
Total Assessment$388,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,862+4.2%
2024$10,423+2.7%
2023$10,148+1.8%
2022$9,969-9.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,389

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 9608, Page 23NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$54,095

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 9346, Page 733NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 7885, Page 34Recorded5/8/2006

Property Built

Built

Year Built: 1955