Skip to content

13 Pointview TerraceBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block374
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
55%
Improvement Value:$141,400
45%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,819+4.2%
2024$8,462+2.7%
2023$8,238+1.8%
2022$8,093-22.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955