Skip to content

159 W 1st StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Jun 12, 2001

Property Information

Block375
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
48%
Improvement Value:$161,500
52%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,765+4.2%
2024$8,411+2.7%
2023$8,189+1.8%
2022$8,044+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 5822, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1955