Skip to content

19 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block378
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,493
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
38%
Improvement Value:$302,800
62%
Total Assessment$489,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,445+4.3%
2024$12,891+2.8%
2023$12,544+1.8%
2022$12,318+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft2,493DeedBook 9826, Page 561Recorded6/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1973