Skip to content

15 Broadway(Unit C0102)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block380
Lot29
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-20U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage806
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
57%
Improvement Value:$74,900
43%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,868+4.2%
2024$4,671+2.7%
2023$4,547+1.8%
2022$4,467-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 9095, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1920