Skip to content

23 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1945

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block380
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,300
55%
Improvement Value:$139,400
45%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+4.2%
2024$8,309+2.7%
2023$8,089+0.7%
2022$8,037+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9601, Page 681Recorded9/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1945