Skip to content

37 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1945

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 27, 2004

Property Information

Block380
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
44%
Improvement Value:$222,100
56%
Total Assessment$395,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,058+4.2%
2024$10,611+2.7%
2023$10,330+1.8%
2022$10,149+33.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 7429, Page 261Recorded12/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1945