Skip to content

504 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 17, 2014

Property Information

Block406
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,900
39%
Improvement Value:$265,600
61%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,177+4.2%
2024$11,684+5.0%
2023$11,125+1.8%
2022$10,925+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,719DeedBook 8955, Page 992Recorded2/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964