Skip to content

514 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 22, 2010

Property Information

Block406
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,900
41%
Improvement Value:$244,300
59%
Total Assessment$414,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,581+4.2%
2024$11,113+2.7%
2023$10,819+1.8%
2022$10,628-9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,719DeedBook 8719, Page 384Recorded3/9/2010

Property Built

Built

Year Built: 1964