Skip to content

564 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block406
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,800
44%
Improvement Value:$222,700
56%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,114+4.2%
2024$10,665+2.7%
2023$10,383+1.8%
2022$10,200-23.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 9340, Page 737Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 8796, Page 591Recorded6/15/2011

Property Built

Built

Year Built: 1964