Skip to content

18 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jun 12, 2007

Property Information

Block40
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
40%
Improvement Value:$266,300
60%
Total Assessment$446,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,479+4.2%
2024$11,974+2.7%
2023$11,657+1.8%
2022$11,452+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5329, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1920