Skip to content

78 E 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 7, 2013

Property Information

Block413
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,214
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
44%
Improvement Value:$215,200
56%
Total Assessment$387,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+4.2%
2024$10,402+2.7%
2023$10,127+1.8%
2022$9,948+34.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920