Skip to content

77 E 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 5, 2004

Property Information

Block413
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
55%
Improvement Value:$158,200
45%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+4.2%
2024$9,514-14.3%
2023$11,104+1.8%
2022$10,908+21.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 7554, Page 119Recorded5/16/2005

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 7554, Page 119

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 7157, Page 120NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920