Skip to content

80 E 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1989

Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block413
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1UHGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
55%
Improvement Value:$180,800
45%
Total Assessment$400,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,956+4.3%
2024$10,503+2.8%
2023$10,219-17.7%
2022$12,423+30.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989