Skip to content

207-209 Prospect Ave(Unit C0102)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 3, 2009

Property Information

Block421
Lot15
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage835
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
53%
Improvement Value:$104,200
47%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+4.2%
2024$5,948+2.7%
2023$5,791+1.8%
2022$5,689+46.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8687, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1920