Skip to content

207-209 Prospect Ave(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$199,880
Last Sale Date
Mar 5, 2022

Property Information

Block421
Lot15
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage820
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
49%
Improvement Value:$122,100
51%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,641+4.2%
2024$6,372+2.7%
2023$6,204+1.8%
2022$6,094+65.0%
Property History

Property Sale

Sale
$199,880

From:

To:

Sq Ft820DeedBook 9659, Page 948Recorded4/21/2022

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

Sq Ft820DeedBook 9345, Page 665Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8716, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1920