Skip to content

207-209 Prospect Ave C-3Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block421
Lot15
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage818
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
53%
Improvement Value:$102,500
47%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+4.2%
2024$5,846+2.7%
2023$5,692+1.8%
2022$5,591+42.1%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft818DeedBook 9427, Page 424Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8108, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1920