Skip to content

215 Prospect Ave(Unit C0201)Bayonne, NJ 07002

Built 1909

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block421
Lot18
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-F-1C-4U-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage767
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
51%
Improvement Value:$79,500
49%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,563+4.2%
2024$4,379+2.7%
2023$4,263+1.8%
2022$4,188+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft767DeedBook 9564, Page 976Recorded5/22/2021

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 9069, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1909