Skip to content

33-37 W 32nd St(Unit C0301)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block145
Lot3
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-BF-23U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
55%
Improvement Value:$87,600
45%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,402+4.2%
2024$5,184+2.7%
2023$5,046-9.2%
2022$5,555-28.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 9357, Page 638NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920