Skip to content

116 W 19th St(Unit C0102)Bayonne, NJ 07002

Built 1903

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 9, 2009

Property Information

Block223
Lot47
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-F-2C-6U-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage818
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
51%
Improvement Value:$111,000
49%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,353+4.2%
2024$6,096+2.7%
2023$5,934+1.8%
2022$5,830-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8702, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1903