Skip to content

190 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 25, 2008

Property Information

Block423
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
48%
Improvement Value:$181,500
52%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,688+4.2%
2024$9,297+2.7%
2023$9,051+1.8%
2022$8,891+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 8614, Page 127Recorded9/23/2008

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 8027, Page 209Recorded10/17/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920