Skip to content

168 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$296,528
Last Sale Date
Jul 25, 2020

Property Information

Block432
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
37%
Improvement Value:$282,800
63%
Total Assessment$447,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,520+4.2%
2024$12,014+2.7%
2023$11,697+1.8%
2022$11,491+21.3%
Property History

Property Sale

Sale
$296,528

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 9508, Page 579NU CodeUndivided interest (8)Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5752, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1920