Skip to content

79 E 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$344,500
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block430
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
49%
Improvement Value:$173,900
51%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,476+4.2%
2024$9,093+2.7%
2023$8,852+1.8%
2022$8,696-12.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$344,500

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 9131, Page 807Recorded7/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920