Skip to content

372 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 17, 2004

Property Information

Block428
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage806
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,900
46%
Improvement Value:$202,000
54%
Total Assessment$375,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,510+4.2%
2024$10,085+2.7%
2023$9,819+1.8%
2022$9,646-21.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft806DeedBook 7460, Page 16Recorded2/5/2005

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5602, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1960