Skip to content

13 Mechanic StBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block448
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage806
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,800
44%
Improvement Value:$228,100
56%
Total Assessment$409,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,461+4.2%
2024$10,998+2.7%
2023$10,707+1.8%
2022$10,518+11.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft806DeedBook 9355, Page 509NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960