Skip to content

182 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Dec 1, 1997

Property Information

Block430
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
51%
Improvement Value:$159,400
49%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+4.2%
2024$8,704+2.7%
2023$8,473+1.8%
2022$8,324+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5218, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1920