Skip to content

86 E 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2010

Property Information

Block432
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
39%
Improvement Value:$261,300
61%
Total Assessment$426,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,919+4.2%
2024$11,438+2.7%
2023$11,135+1.8%
2022$10,939+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920