Skip to content

222 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block413
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
37%
Improvement Value:$281,000
63%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,470+4.2%
2024$11,966+2.7%
2023$11,650+1.8%
2022$11,444+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4963, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1920