Skip to content

158 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block432
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
44%
Improvement Value:$210,000
56%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,485+4.2%
2024$10,061+2.7%
2023$9,795+1.8%
2022$9,623+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 9769, Page 941Recorded9/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920