Skip to content

156 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block432
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
48%
Improvement Value:$170,800
52%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,160+4.2%
2024$8,790+2.7%
2023$8,557+1.8%
2022$8,406-12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5879, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1920