Skip to content

135 W 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block43
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
57%
Improvement Value:$134,200
43%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,275+4.3%
2024$7,930+2.8%
2023$7,714+1.9%
2022$7,574-12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 9842, Page 798Recorded8/22/2024

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 9786, Page 228Recorded11/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920