Skip to content

137 W 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1971

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block43
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,471
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
47%
Improvement Value:$202,500
53%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,695+4.2%
2024$10,262+2.7%
2023$9,991+1.8%
2022$9,815+13.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,471DeedBook 9156, Page 697Recorded11/7/2016

Property Sale

Sale
$238,960

From:

To:

Sq Ft1,471DeedBook 8800, Page 89NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/12/2011

Property Built

Built

Year Built: 1971