Skip to content

139 W 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block43
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,015
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
47%
Improvement Value:$176,700
53%
Total Assessment$330,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,235+4.2%
2024$8,862+14.3%
2023$7,755+1.8%
2022$7,618+27.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 9668, Page 229Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 9604, Page 674Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5485, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1930