Skip to content

23 Mechanic StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block448
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
51%
Improvement Value:$156,900
49%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+4.2%
2024$8,519+2.7%
2023$8,293+1.8%
2022$8,147-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920