Skip to content

84 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block467
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
51%
Improvement Value:$126,200
49%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,200+4.2%
2024$6,909+2.7%
2023$6,726+1.8%
2022$6,607+18.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 8984, Page 330Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5348, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1920