Skip to content

82 1/2 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2010

Property Information

Block467
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
53%
Improvement Value:$109,100
47%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476+4.2%
2024$6,214+2.7%
2023$6,049+1.8%
2022$5,943-4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920