Skip to content

106 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$95,935,080
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block467
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,084
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,500
32%
Improvement Value:$357,800
68%
Total Assessment$529,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,799+4.2%
2024$14,201+2.7%
2023$13,825-3.1%
2022$14,264+19.8%
Property History

Property Sale

Sale
$95,935,080
Sq Ft4,084DeedBook 9952, Page 653Recorded12/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920