Skip to content

235 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block51
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
51%
Improvement Value:$173,300
49%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,878+4.2%
2024$9,479+5.6%
2023$8,978+1.8%
2022$8,816-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920