Skip to content

245 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block51
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
40%
Improvement Value:$268,400
60%
Total Assessment$448,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,537+4.2%
2024$12,031+2.7%
2023$11,712+1.8%
2022$11,506+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,968DeedBook 9949, Page 362Recorded12/9/2025

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5295, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1920