Skip to content

1136 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block55
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,977
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
46%
Improvement Value:$214,800
54%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,139+4.2%
2024$10,689+2.7%
2023$10,406+1.8%
2022$10,223-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft1,977DeedBook 9896, Page 450Recorded4/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920